Ataks tavuk özellikleri

Merhabalar. Bugün ataks tavukları hakkında sizlere bahsedeceğim. Ataks tavukları bildiğiniz üzere ülkemizin ilk yerli üretim tavuğudur. Yaklaşık olarak 20 yıllık bir çalışma sonucunda bugünkü halinde üretilmiştir. Kapalı ortamlarda yapılan denemelerde yılda 310-315 yumurta verdiği saptanmıştır.

Ataks tavuklar ülkemizin iklim koşullarına uyum sağlayabilen yapısıyla da kısa süre içinde yayılmıştır. Ataks tavuk Ankara tavukçuluk tarafından geliştirilmiştir. Ülkemizde yumurta tavukçuluğunun dışarıya bağımlılığını bir nebze olsun azaltan ATAKS ırkı günden güne gelişim göstermeye devam etmektedir.

ATAKS Kanada’dan getirilen saf hat tavuklrdan melezleme yoluyla üretilmiştir. Günümüzde birçok ilde bu ırk damızlık olarak tercih edilmektedir. Atak ırkının bu kadar hızlı gelişmesinin nedeni yılda verdiği yumurta oranı ve hastalıklara karşı dayanıklılık oranıdır. Bu ırkın diğer yabancı ırklara oranla aşırı bir farkının olmadığı, yabancı üretim tavuklarla hemen hemen benzer rakamlarda yumurta verdiği saptanmıştır.

İşte ataks ırkı tavuk fotoğrafları:
ataks tavuk

ataks

atak tavuk

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir