Civciv neden yumurtada ölür

Bazı arkadaşlar “civciv yumurtadan çıkmadan ölüyor” gibi sorunlarla bize geliyor. Öncelikle inceleyeceğimiz bazı hususlar var. Civcivler neden yumurtada ölürler? Bunun değişik nedenleri olabilir. Ama başlıca nedenini kuluçka süresi içinde aramak lazımdır.

Kuluçka

Bildiğiniz üzere kuluçka dönemi 21 gün sürer ve civcivler normal şartlarda 21. günde yumurtayı kırmaya ve çıkmaya başlarlar. Eğer gerekli şartlar sağlanmazsa yumurta kabuğu sertleşir ve civcivin kıramayacağı bir şekle gelir. Böylesi durumlarda civciv denemelere rağmen yumurtayı kıramaz ve bir müddet sonra yorgun düşerek ölür.

nemBazen kuluçka süresinde nem değerleri normalden az veya fazla olur. Böyle durumlarda hava boşluğu çok kapanabilir veya yumurta sıvı kaybederek hava boşluğunun fazla açılmasına yol açabilir. Yumurta sıvı kaybederse civciv ölür. Yumurtadaki hava boşluğu kapanırsa civciv havasız kalıp yine ölür. Bu nedenle nem değerinin iyi ayarlanması gerekir. Eğer el yapımı bir makinenizde böyle bir sorun yaşıyorsanız mutlaka kuluçka makinenizi kalibre etmeniz gerekiyor demektir.

Nem normal bir gelişim süresinde %60 civarlarında olması gerekir (tavuk yumurtası için). Çıkım zamanlarında ise yumurtaları belli aralıklarla 30-35 derecelik suyla ıslatabilir ve yumurta kabuğunun kırılmasını kolaylaştırabilirsiniz. Bu sayede küçük civciv fazla yorulmadan yumurtayı kırar ve çıkar.

Nem çok yüksek veya düşük seyrettiğinde çıkım döneminde yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Civciviniz halan yaşıyorsa (yumurtayı kulağınıza yaklaştırdığınız zaman tıp tıp diye vuruş sesleri gelir) ve gününde çıkamadıysa yumurtaya siz müdahale edebilirsiniz. Ancak bu tehlikelidir. Civcivin ölümüyle sonuçlanabilir. Çok dikkatli olmalısınız.

Kuluçka makinesi

Kuluçka makinesi sadece nemden ibaret değildir. Önemli bir etken de makine içi sıcaklık ve sıcaklığın dağılımıdır. Sıcaklık dağılımı dengesiz olursa yumurtaların sadece belli bir kısmı sağlıklı çıkım verir. Sıcaklığın düşük olduğu yerlerde gelişim gerçekleşmezken, sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde ise embriyon ölür. Bu durumda yumurta tıpkı dölsüz yumurta izlenimi verir.

Kuluçka makinelerinin hijyeni ve yalıtımı da civciv sağlığı ve çıkım üzerinde etkilidir. Makinede mümkün olduğu sürece kimyasal temizleyiciler kullanmayınız. Elma sirkesi ile makine temizliği yapabilirsiniz. Eğer bütçeniz yetiyorsa plastik kaplı kuluçka makineleri yerine köpük kaplama panelli makinelerden alın.

Ayrıca yumurtalarınızı yüklemeden önce ilaçlı bezlerle filan silmeniz yaşayan hücrelerin ölümüne yol açabilir. Yumurta gözeneklerini kapatabilir. Bu gibi durumlardan uzak durup, civcivin ölmemesi için yumurta temizliğini her zaman ıslak bir bezle hafif hafif yapmanız lazımdır.

Şimdilik bu konuda söylenecek farklı bir şey yok. Yardıma ihtiyacınız varsa yukarıdaki linkler bölümünden forum sayfası yazana tıklayın ve üye olarak sorunuzu sorun. Herkese sağlıklı ve bol bir çıkım nasip olsun.

civcivler

Son yorumlar

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir