En çok yumurtlayan tavuk

Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz. Bugün tavuklar forum ailesi olarak yeni bir yazı kaleme alıyoruz. Bu yazımızda forum bölümümüzde de sıkça sorulan bir sorunun cevabına yanıt vereceğiz. O da “En çok yumurtlayan tavuk hangisi?” sorusudur.

En çok yumurta veren tavuk elbette en iyi bakım ve en iyi temizlikle beslenen tavuklardır. Ancak bazen bütün bu şartlar sağlansa bile bazı ırklar diğerlerinden fazla yumurta verir. Çünkü genetik yapısı nedeniyle bazı tavuklar yumurta üretme konusunda ustalaşmıştır. Şimdiki yazımızda bu ırkları büyükten küçüğe sıralayarak inceleyelim.

ataks

ATAK-S

Sevgili dostlarımız. Atak birçoğunuzun bildiği üzere Türkiye’de geliştirilmiş bir ırktır. Türkiye iklim ve bitki örtüsü de dikkate alınarak geliştirilen ATAKS ırkı günümüzde Lohman ırkından sonra en çok üretilen ırklardan birisidir. Yumurta verimi normal şartlarda son derece iyidir. Bu bağlamda hem ekonomik hem yumurta boyutları ve rengi göze alındığında ATAKS ırkı tercih edilebilir ırkların başındadır.

lohmanLohman & Nick Brown

Bu ırklar da ülkemizde önemli bir konuma sahiptir. Çünkü yumurta boyutu neredeyse tüm tavuklardan büyüktür. Çiftliklerde sıkça lohman ve nick brown ırkı tavuklara rastlamanızın nedeni de budur. Lohman tavuklar etlik olarak tüketilemez. Yani tamamen bir yumurtacı ırkıdır. İdeal bir lohman tavuk aşağı yukarı 1200 GR gelir. Buna rağmen yıllık 300’e yakın seviyelerde yumurta verimi gerçekleştirir. Yumurta rengi koyu kahverengiden açık kahverengine doğru bir yelpazededir.

australorp tavuk

Australorp

Bildiğimiz üzere günümüzde hala populerliğini koruyan bir ırktır. Australorplar çeşitli başlıklar altında incelenebilir. Blue ve Siyah australorp ülkemizde daha fazla sayıda bulunmaktadır. Bunu beyaz ve splash australorp takip eder. Ancak ülkemiz iklim koşullarına baktığımızda siyah ve blue australorplar daha dayanıklı gibi gözükmektedir. Dezavantajı ise australorp fiyatları diğer yumurtacılara göre fazladır. Nedeni de sayıca az olmalarıdır. Sırasıyla çok üretilen australorp türlerini kısaca özetleyelim.

Siyah australorp

Renkleri adından da anlaşıldığı üzere siyah ağırlıklı olup tüyleri güneş altında parlar niteliktedir. Normal şartlarda beslenen sağlıklı bir siyah australorp yıllık 280-310 arası yumurta verimi gerçekleştirebilir. Siyah australorp diğer türlerine göre iri bir yapıdadır. Ancak bazı türleri ince bacaklı ve normal boyutlardadır.

blue

Blue australorp

Blue australorp ismini ingilizceden almıştır. Ülkemizde de böyle yaygınlaşmıştır. Blue ingilizcede mavi manasına geliyor. Ancak ırklar tam anlamıyla gri rengine çok yakındır. Aynı şekilde parlak ve gösterişli tüyleri vardır. Gözleri daha koyu ve iridir. Normal şartlarda bakıldığında yıllık ortalama 300-320 adet yumurta verimi sağlayabilir. Dezavantajı yine tıpkı diğer türevleri gibi yumurta fiyatının yüksek olması ve hobicilerin ağırlıkta beslemesidir. Kümes için maliyetli bir ırktır.

Beyaz australorp

Rengi tamamen beyazdır. Blue ve siyah australorplara göre daha az sayıda bulunur. Özellikle hobi amaçlı kümes kuranların kümeslerinde bulunur. Kar amaçlı kurulan çiftlikler için tıpkı türevleri gibi maliyetli olduğundan bu ırkı yetiştiren firmalar neredeyse hiç yoktur.

light sussex

Light sussex

Light sussex ırkı ise özellikle soğuk bölgelere dayanıklı olmasıyla ün kazanmıştır. Bazı bölgelerde hava sıcaklığı eksilere düşmesine rağmen yumurta verimi olabilir. Yumurta rengi bej rengine yakındır. Tamamen beyaz ancak boynunda siyah tüyler vardır. Renk bakımından diğer ırklara göre daha ferah bir ırktır. Bakımları iyi yapılırsa yılda 300-320 yumurtaya kadar yükselebilir.

Evet bu yazımızda Türkiye’de bulunan ve üretilen bazı ırkları sizlerle yumurta sayılarını da belirterek paylaştım. En çok yumurtlayan tavuk hakkında daha fazla bilgi almak veya aklınıza takılan bir yeri sormak için forum bölümüne gidip üye olabilirsiniz. Her hayvan severin üyeliğini ve topluluğa katılımını bekliyorum.

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir