Kuluçkalık yumurta temini

Kuluçkalık yumurta temini konusunda bazı arkadaşlar sitemize sık sık mesaj yazıyorlar. Nereden kuluçkalık yumurta temin edebiliriz? Her yumurtadan civciv çıkar mı? Kuluçkalık yumurtanın özelliği ne gibi bazı sorular geliyor. Bugün bunlara kısaca cevaplar verelim.

Kuluçkalık yumurtayı varsa öncelikli olarak çevrenizdeki tavuk sahiplerinden temin edebilirsiniz. Horozlu olması önem arz eder, çünkü horozsuz yumurtadan civciv çıkmaz. Ancak çevrenizde size kuluçkalık yumurta temin edecek kapasitede üretim yapan kişiler yoksa o zaman bazı internet sitelerinden kuluçkalık yumurta temini yapabilirsiniz. Bunların başında size önerebileceğim viyol.net internet sitesi var. Siparişinizi maksimum 3-4 gün içinde kargoya veriyorlar ve sünger viyolde geldiği için kaybınız minimum oluyor. Diğer internet sitelerini de fiyat yönünden karşılaştırabilir size uygun olanı seçebilirsiniz.

Yukarıda da söylediğim gibi her yumurtadan civciv çıkmaz. Civciv çıkacak yumurta döllü yani horozlu olmalıdır. Halk arasında horozlu yumurtaya döllü yumurta diyorlar. Döllü yumurtalar mümkünse 7 günden eski olmamalıdır. En fazla 10 gün diyebiliriz. Daha sonrası çıkım yarı yarıya düşecektir.

kuluçkalık yumurtaKuluçkalık yumurtanın en başlıca özelliği sadece civciv üretimi için alınmasıdır. Kuluçkalık yumurta fiyatları diğer yumurtalardan farklıdır. Bunun ana nedeni ise horozların oluşturduğu maliyettir. Yem ve diğer maliyetler katlandığı için yumurta fiyatı da katlanacaktır. Çoğu üretici kendi kuluçkalık yumurtasını üretiyor. Ancak bazen maliyetler nedeniyle satın alma işlemi tercih edilebilmektedir.

Saygılarımla,
Tavuklarforum.com yönetici

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir