Sansar tilki kümese nasıl girer

Merhaba arkadaşlar. Geçen günlerde kümesimden 5 tavuğum ve 1 horozumun boğazlarından ısırılarak öldürüldüğünü gördüm. İlk olarak sansardan şüphelendim. Çünkü tavukları neredeyse hiç yememiş. Ancak kümese kamera koyduğumda yanıldığımı fark ettim.

Sansar ve tilkinin kümeslere ne yollarla girdiğini ve ne şekillerde saldırdığını sizlere kısaca özetlemek istiyorum. Tabi bildiğim kadarıyla…

tavuk sansarSansarlar genelde yumurta ve tavuk için kümeslere girer. Tilkiler ise sadece tavukları yemek amacıyla girerler. Sansar tilkiden daha tehlikelidir çünkü bir sansar kümese girdiğinde çok sayıda hayvanı kafasını ısırarak öldürür. Tilki ise zaman zaman sansara benzer katliamlar yapabilir. Ama tilki çoğu zaman 1-10 adet arası hayvanı telef edip gider.

Tilkiler tavuğun yanı sıra balı da çok seviyorlarmış. Bu bilgi kapan kurmak ve hayvanı yakalamak isteyen arkadaşlar için iyi bir bilgi olabilir diye ekledim. Sansar ise koyun kuyruk yağı ve yumurtayı çok seviyor.

Dün kümesime giren ve 6 hayvanımı katleden tilki sonraki gün kamerama takıldı ama kapana girmedi. Ancak daha önceden tavukların hepsini kapalı alana koyduğum için tekrar eli boş döndü. Aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. (Kümes karanlık kamera gece görüşlüdür ve gördüğünüz gibi çok rahat bir şekilde kümeste görüyormuş gibi geziyor)

Neyse ki bu kez hiçbir hayvanıma zarar veremedi. Ancak giriş yaptığı yerler kapatılmadıkça potansiyel bir tehlike olarak kalmaya devam edecektir. Sizler de bu tehlikeden korunmak ve hayvanlarınızı kaptırmamak için bu güvenlik önlemlerini almanızda fayda var.

Aklınıza takılanları sormaktan çekinmeyiniz.

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir