Tavuklarda göz şişmesi

Tavuklarda göz şişmesi şekilleri hakkında bir bilgilendirme yapmak istedik. Bu nedenler forumdaki arkadaşlara da yardımcı belli bir başlık oluşturuyoruz. Hastalıkların tedavileri konusunda denediğimiz birçok yöntem bize kısa süreli çözümler sunsa da asıl mesele hastalığı kökten yok etmektir.

Geçtiğimiz gün @Vildan arkadaşımız forum bölümümüzde göz şişmesi, iltihap ve körlük sorunundan bahsetmişti. Hastalığı araştırdım ancak net bir çözüm üretilmiş değil. Bazı arkadaşlar çeşitli antibiyotiklerle bu göz şişmesi ve iltihaplı göz şişmesi sorunuyla başa çıkmaya çalışmış ancak yeterince başarılı olamamışlar.

Bu hastalığa yakalanan hayvan gözünü kaybetmeden müdahale şarttır. Aksi halde gözü fazlaca şişmeye ve sonunda kör olmaya mahkumdur. Sevgili hayvansever dostlarım; ben bu hastalık için bu yazımı sürekli güncelleyeceğim. Gelişmelerden haberdar oldukça sizlere de bilgiler vereceğim. Güncellemeleri ise forum sayfamızdan bildireceğim.

Güncelleme 1: Bilgi paylaşan bir arkadaşım (hastalığın ilerlemiş seviyesinde) gözdeki kitleyi çıkarmak için nemli sıcak bezle bir saat kadar tavuğun kafasını sardığını ve yumuşamadan sonra ise kitleyi çıkararak tedaviye başladığını söyledi. Yumuşadığında daha acısız bir işlem gerçekleşe biliyormuş.

Güncelleme 2: Geçen gün görüştüğüm site üyesi bir arkadaşım şöyle bir yol izleyerek hastalığı yok edemese de ilerlemesini durdurmayı başardığını söyledi: “Tavilin” isminde bir antibiyotiği her gün 3-5 damla şeklinde hastalıklı göze damlatıyoruz ve sarı kitle parçalanmaya başlayacak. Gözden dışarıya aktığını görebilirsiniz. 3-4 gün gözü bu şekilde yıkama yöntemiyle hastalığın direncinin iyice kırıldığını görebilirsiniz. Sonrasında tavuğa vitamin ve bol bol yem takviyesi gerekiyor. Bu işlemleri hastalık yeni çıktığı zamanlarda yapmalısınız. Aksi halde hem fazladan ilacınız gider hem de hayvanın gözünün kör olma riski artar.

Güncelleme 3: “Yakında…”

Hastalıkla ilgili bildiklerinizi buradan veya forum sayfamızdan yazarsanız aynı hastalığa yakalanan hayvanların tedavisinde katkı sağlamış olursunuz. Yorumlarınızı forumdan veya yorum kısmından iletebilirsiniz. Şimdiden ilgi duyan herkese teşekkürler.

göz şişmesi

göz

Son yorumlar
  1. Mustafa arıkan 27 Haziran 2018
    • İlyas Ç. 28 Haziran 2018
  2. erhan 26 Ağustos 2018
    • İlyas Ç. 14 Eylül 2018
  3. DURSUN 4 Eylül 2018

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir