Yumurta kırıldıktan sonra civciv çıkar mı

Yumurta kırıldıktan sonra civciv çıkar mı? Bir arkadaşımızın bize iletmiş olduğu soruyu buradan cevaplayalım. Kırık yumurta veya çatlak yumurtada civciv oluşumu devam eder mi? Yumurta özelliğini kaybeder mi?

Arkadaşlar, kırık veya çatlak yumurtadan civciv çıkmaz. Çok özel şartlarda kırılıp tekrar kuluçka edilen yumurtalarda oluşum gözlemlenmiştir ancak bunun dediğim gibi çok özel şartlar altında, laboratuvar ortamlarında mümkünlüğü söz konusudur. Evinizde kırık değil, çatlak olsa dahi yumurtadan civciv çıkarmanız mümkün değildir.

Bu nedenle kırık ve çatlak yumurtaları çok özenli bir şekilde seçmeniz onları kuluçkaya koymamanız gerekmektedir. Bazen gözle zor görülebilen çatlak yumurtalar vardır. Bunların çatlak olup olmadığını karanlık bir ortamda yumurtaya ışık tutarak görebilirsiniz. Çatlaklık olan yumurtalarda siyah bir şekilde kırıklar belli olacaktır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Aklınıza takılanları yorum kısmından iletebilirsiniz. Yeni sorularınızı sormadan önce sitemizdeki diğer yazılara göz atmayı ihmal etmeyin.

Kuluçka ve civciv çıkım sorunları hakkında biraz daha bilgi almak isterseniz sizi diğer yazımı okumaya davet ediyorum: Bkz: (kuluçka çıkım sorunları)

çatlak yumurtalar

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir